خانه نقلی

کاربری:  ویلایی
مساحت زمین: ۹۰۰ مترمربع
مساحت زیربنا:  ۱۶۰مترمربع
تعداد طبقات : دوطبقه دوبلکس
موقعیت : روستای پارتکلا
سال ساخت : ۱۳۹۲
کارفرما: مهندس محمدرضا کاظمی
طراحی: آقای مهندس بهزادحیدری ـ مشاور پرگار
اجرا : مهندس محمدرضا کاظمی
طراحی محوطه سازی و فضای سبز  : مهندس محمدرضا کاظمی
طراحی داخلی: مژده جلیلی

شاید خانه نقلی ابتدا پیدایشش به دلیل کوچک بودنش به این نام مزین گردید، اما باید اقرار کنم این نام در ذهن من تلقی شیرینی و عطر آگین بودنش ،مفهومش را در ذهن من تغییر داد.
همواره اعتقاد دارم که انسان و مصنوعات بشری هر چقدر از قوانین جهان هستی فاصله یابد، زودتر از بین خواهد رفت و هر قدر با اسلوب طبیعی منطبق باشد ،جاودان تر خواهد بود.
خانه نقلی هر چند قد و قامتی که جامعه معماری به آن بنازد را ندارد ولی برای من همه‌ی آن چیزی است که باید باشد.
معماری منطبق با بافت منطقه که بدون هیچ ناز و فخری گویی از سالیان بسی دور خوش جا گرفته است و همانند همهی بناهای هم وزن خود آهنگ و ترنم هم رنگی و یک دلی را میسراید. ماوا ی گرم و دلنشین برای پرندگان زیبای آن اقلیم خود موید سخنان بنده می باشد.
درختان تنومند آن باغچه به خوبی و طراوت به حیات خود ادامه می دهند … و این برای من یک هدف بزرگ به حساب می آمد.
برای سیستم گرمایش خانه نقلی از پکیج های چگالشی استفاده نمودم که نه تنها دی اکسید کربن تولید نمی کند بلکه با تولید بخار آب فضا را دل انگیزتر می نماید .
معماری آن و تعاریف فضاهای ایجاد شده داخلی و خارجی تماما با یک الگو مشترک خلق گردید و آن الگو چیزی جز همسان و هم شکل بودن این بنای کوچک با طبیعت زیبای پروردگار جهان است، این بنا بعد از گذشت چند سال مستتر در برگ درختان خواهد شد، گویی از سالیان قبل روییده شده است..
دل هر ذره را بشکافی آفتابیش در جهان بینی ….
به هر صورت با تلاش ده ماه و با طراحی دوست عزیز مهندس بهزاد حیدری طرح اولیه ویلا خلق گردید. با لطف خدا و همت حقیر و هم فکری رفیق شفیق مهندس محمد رضا نیک بخت این خانه پدیدار گردید.طراحی داخلی این بنا نیز توسط همسر عزیزم مژده جلیلی انجام گردید ه است .

شایان ذکر است که از مهندس محمدرضا نیک بخت رفیق و همکار عزیزم که مرا در ظهور این خانه ی نقلی٬ کمک نمود تشکر و قدردانی کنم.