About

درباره ما

آشتیان مرکز شهرستان آشتیان در استان مرکزی است که از متعلقات عراق عجم بوده که مردمان آنجا مدتی بعد از شکست ساسانیان از اعراب نیز آیین زرتشتی داشته‌اند لذا نام این شهر تاریخی بنا به روایات تغییر یافته لفظ آتشدان است که در گذر تاریخ نام این مکان از آتشدان بر اثر روایدادهای مختلف به، ابرشتیجان، براشتیجان، سیجان، استجان، اشتیجان برگردانده شده است. در زمان سکونت زرتشتیان قسمتی از این سرزمین به موبدان و آتشکده‌ها جهت عبادت اختصاص داده شده است که بنا به تفسیر (دهگان) لفظ آشتیان به معنی معبد و نیایشگاه بوده و کلمه آشتیان مرکب از دو جزء ((یشت)) به معنی پرستش، قربانی، دعا و سرود مذهبی و((یان)) معرف مکان و جایگاه می‌باشد. این شهر در موقعیت جفرافیایی به طول ۳۴ و عرض ۵۵ قرار دارد. این شهرستان از شمال به تفرش و قم و از جنوب به اراک و محلات محدود گشته و ۱۳۴۸ کیلومتر مربع مساحت دارد که از این لحاظ کوچکترین شهرستان استان مرکزی است. شهرستان آشتیان دارای ۱ شهر، ۱ بخش و ۳ دهستان به مرکزیت آشتیان است.

مشاهیر آشتیان

۱-میرزا حسن آشتیانی(از علمای مؤثر در تحریم تنباکو).

۲-یوسف اعتصامی(ملقب به اعتصام الملک و اعتصام دفتر)،پدر پروین اعتصامی(اختر چرخ ادب)و پسر ابراهیم اعتصام الملک آشتیانی که به واسطه شغل مستوفی گریش مقیم تبریز شده بود.

۳-احمد قوام(قوام السلطنه،دبیر حضور)،پسر میرزا معتمدالسلطنه،پسر میرزا محمد قوام الدوله.

۴-سید جلال‌الدین آشتیانی:وی در سال ۱۳۰۴ در آشتیان به دنیا آمد و به تحصیلات حوزوی پرداخت و در درس خارج فقه و اصول آیت‌الله بروجردی حضور یافته و به درجه اجتهاد رسید و در سال ۱۳۸۴ وفات یافت.

۵-عباس اقبال آشتیانی:فرزند محمد علی آشتیانی در سال ۱۲۷۷ در آشتیان متولد شد. تحصیلات خود را در دارالفنون تهران به پایان رساند و بعد از مدتی تدریس به پاریس رفت و از دانشگاه سوربن در رشته ادبیات لیسانس گـرفت. وی در سال  ۱۳۰۹ به ایــران مراجـعت کـرد و در دانشسرای عـالی به تـدریس تاریـخ و جـغرافـیا پرداخـت.وی نخستیـن کسی بود کـه درس جـغرافـیای انسانی را مطـرح کـرد.اقبال در سال ۱۳۲۳ مجـله یادگـار را انتـشار داد و نیز انجـمنی بنام «نشر آثار ایـران » را تأسیس کرد. وی سالـهای آخـر عـمر خود را با سمت نمایندگـی فرهنگ ایران در ایتالیا گذرانید و در سال ۱۳۳۴ در همـانجـا دار فـانی را وداع گفت.

۶-دکتر محمد مصدق: فـرزند میرزا هـدایت الله وزیر دفتر میرزا حسیـن، فـرزند میرزا کـاظم، فـرزند آقا محسن آشتیـانی است. پدرش از پیروان امیرکبیر و از معاریف آشتیـان و مادرش ملک تاج خانم نجم السلطنه بنیانگـذار بیمارستان نجمیه بود.وی پس از تحصـیلات مقدماتـی به پـاریـس رفـت و پس از اخـذ درجـه دکـتری حـقـوق از نوشـاتـل سویـس و بازگـشت به ایــران،به مشاغلی همچـون:حکـومت فـارس ،وزارت دارایـی،حکـومت آذربایجـان و نمایندگی مجـلس رسیـد.مصدق پـس از مبـارزات فـراوان در ۲۹ اسفـند ۱۳۲۹ قـانـون مـلـی شـدن صنعـت نفـت را به تصـویـب رسـانید و در سـال ۱۳۳۰ به نخـست وزیـری رسیـد.
۷-دکتر سعید کاظمی آشتيانی(رئیس فقید پژوهشکده رویان).
۸-دکتر عبدالکریم قریب(پدر علم زمین شناسی ایران).
۹-دکتر محمد قریب(پدر طب کودکان ایران).
۱۰-دکتر آندیل پزشک آلمانی، اولین پزشک بیمارستان آشتیان(در سالهای ۱۳۲۶ تا ۱۳۳۳ ه.ش).